Daily - jak ogarnąć chaos w sprzedaży

Daily – jak ogarnąć chaos w sprzedaży

Daily. Prosty sposób, aby efektywność Twojego zespołu handlowego wystrzeliła

Kiedy myślimy o cyklu pracy handlowca, zazwyczaj myślimy o okresach miesięcznych, kwartalnych, rocznych. To wtedy nadchodzi moment, w którym mówimy „sprawdzam”, rozliczamy wyniki i przyznajemy premie. A może zmienić ten sposób pracy w taki, aby efektywność Twojego zespołu handlowego wystrzeliła?

Co miesiąc to samo... Target

W większości zespołów handlowych pojawia się ten sam rytuał. Gdy zbliża się 30-ty dzień każdego miesiąca, następuje nerwowe podliczanie targetu. Zazwyczaj rozpoczyna się wtedy „spina”, by dowieźć wynik. 

Po tym intensywnym końcu miesiąca nadchodzi rozluźnienie, a potem znowu ten sam schemat. Na szczęście, nie zawsze tak musi być. Kluczem do tego, są daily – codzienne, krótkie spotkania statusowe, które zwiększają efektywność zespołu handlowego.

Co to jest daily?

Przede wszystkim są to krótkie spotkania zespołu, w których menedżer robi z każdą z osób krótki przegląd pracy. Pierwsze z pytań to: 

  • Co zrobiłeś wczoraj i jakie są efekty tych prac?
  • Jakie działania są zaplanowane na ten dzień dzisiejszy?

Dzięki temu na bieżąco sprawdzamy jak wygląda praca, a przy tym możemy rozwiązać wszelkie problemy na spotkaniu. Przez co skutecznie odzyskujesz czas w dalszej części dnia, ponieważ wszelkie problemy zostały już rozwiązane. Kolejnym atutem tego jest, że każdy z handlowców słucha tej rozmowy, a dzięki temu na bieżąco mogą uczyć się i zapobiegać podobnym problemom. 

Ale tak naprawdę najważniejszym zadaniem menedżera jest usuwanie z procesu sprzedaży klientów, którzy w danym momencie nie rokują na domknięcie sprzedaży. Dzięki temu można będzie skupić się na domknięciu transakcji, które są priorytetowe. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.

Jak przygotować się na daily?

Do tego, aby efektywność Twojego zespołu handlowego wystrzeliła dzięki spotkaniom daily, należy się odpowiednio przygotować. Ręczne robienie tego typu zestawień pochłaniałoby niezwykle dużo czasu menedżera. W przypadku dużych zespołów mogłoby być wręcz niemożliwe. 

Wykorzystując jednak możliwości systemu CRM, możemy na jednym ekranie podglądnąć wszystkie prace i ich statusy. W Berg System korzystamy z karty „Szanse Sprzedaży”, którą szerzej opisaliśmy w tym artykule.

Na jednej karcie widoczny jest cały proces sprzedaży. Wszystkie rozpoczęte działania są podzielone na etapy, na których aktualnie są. Dodatkowo zobaczymy ostrzeżenia o bliskich lub przedawnionych zadaniach do wykonania.

Co, jako Berg System zyskaliśmy dzięki daily?

W Berg System wdrożyliśmy spotkania daily już ponad rok temu. Przez ten czas udało nam się doprowadzić do systematycznego wzrostu liczby nowych klientów w miesiącu. 

Co miesiąc zdobywamy podobną liczbę leadów, udało nam się stworzyć proces, który jest powtarzalny (również dzięki usuwaniu niektórych klientów z procesu) i dzięki temu mamy stały, stabilny wzrost użytkowników systemu. 

Wynika to z codziennej systematycznej pracy, którą udało się wdrożyć dzięki daily. Efektywność zespołu wystrzeliła, a my, pomimo niestabilnych czasów, mamy pewność systematycznego rozwoju, który jesteśmy w stanie oszacować.

W ten sposób, pomimo trudnych czasów, do naszych działań wprowadziliśmy przewidywalność. Skuteczność sprzedaży wzrosła z kilku procent w 2019 roku do 20,9% zamkniętych transakcji w roku 2020.

Również w nasze inne działania wprowadziliśmy systematyczność. Weszło nam to w nawyk. Nie tracimy energii na działania, które nie przynoszą rezultatów, a pochłaniają energię. Nie mamy stresu związanego, z nieprzewidywalnością wyniku. Zamiast sinusoidy i spięć, które się z nią wiążą, mamy stały, stabilny wzrost. A w sytuacjach awaryjnych możemy odpowiednio zareagować. 

Doświadczenia naszych klientów pokazują, że podobne efekty można uzyskać praktycznie w każdej branży: w fotowoltaice, leasingach, usługach ubezpieczeniowych, finansowych, agencjach reklamowych. 

Podsumowując – uporządkowanie, usystematyzowanie procesu, sprawiło, że nasze wyniki zaczęły stabilnie rosnąć. A to wszystko dzięki wprowadzeniu daily.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź jak Berg System może działać w Twojej firmie

Udostępnij ten artykuł znajomym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Odbierz dawkę praktycznej wiedzy

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z każdym nowym artykułem. 

saas_a_wlasne_rozwiazanie

SaaS, a własne rozwiązanie. Co wybrać?

SaaS to model oprogramowania dla firm sprzedawanego jako usługa. To gotowe rozwiązanie abonamentowe, które nie wymaga wykupu licencji i instalacji na własnych komputerach, bo działa

Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu poprawienia Twojego doświadczenia na tej stronie.