Komunikacja wewnętrzna jak zacząć i jakie narzędzia użyć

Komunikacja wewnętrzna – jak zacząć i jakie narzędzia użyć?

Komunikacja wewnętrzna – jak zacząć i jakie narzędzia użyć?

Komunikacja wewnętrzna jak zacząć i jakie narzędzia użyć

Komunikacja wewnętrzna – jak zacząć i jakie narzędzia użyć?

Komunikacja wewnętrzna działa w firmie, jak system nerwowy w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest przekazywanie ważnych informacji pomiędzy różnymi częściami organizacji oraz magazynowanie dokumentacji w centralnej bazie.

Pytanie tylko, jak zacząć i jakie narzędzia użyć, żeby komunikacja w firmie była naprawdę skuteczna? Oto prosty przewodnik.

Znaczenie komunikacji wewnętrznej

Skuteczna komunikacja wewnętrzna ma ogromny wpływ na funkcjonowanie każdej firmy. Pomaga ludziom dzielić się wiedzą, zwiększa ich zaangażowanie i sprawia, że są bardziej efektywni. Umożliwia szybkie rozwiązywanie problemów i zapobiega nieporozumieniom, które mogą powodować kłopoty.

Dzięki temu, że w firmie wdrożone są dobre praktyki komunikacji wewnętrznej, każdy członek zespołu jest na bieżąco z aktualnościami, zmianami w planach oraz nowymi inicjatywami. To pozwala im szybciej reagować na nowe sytuacje na rynku i potrzeby firmy.

Komunikacja wewnętrzna - jak zacząć i jakie narzędzia użyć Przepływ informacji
Przepływ informacji

Zadania komunikacji wewnętrznej

Głównym zadaniem komunikacji pracowniczej, gdzie działa tzw. wewnętrzny PR, jest przekazywanie informacji. Niemniej jednak równie ważne jest budowanie relacji między pracownikami i wspieranie kultury organizacyjnej.

Wykorzystywane w tym procesie instrumenty komunikacji wewnętrznej, umożliwiają pracownikom i zarządowi szybką wymianę wiadomości. Dzięki temu praca jest lepiej zorganizowana, płynniejsza i wszyscy rozumieją cele oraz strategię firmy.

Komunikacja pomiędzy wszystkimi jednostkami organizacji buduje zaufanie i poczucie bycia częścią zespołu. To fundamentalne dla sprawnej współpracy i pozytywnej atmosfery w pracy.

Komunikacja wewnętrzna - jak zacząć i jakie narzędzia użyć Onbourding w Intranecie
Onbourding pracownika w Intranecie

Komunikacja wewnętrzna – jak zacząć?

Wdrażanie komunikacji wewnętrznej wymaga strategicznego podejścia i potrzebuje planu. Aby wyrobić w swojej firmie dobre praktyki, nie wystarczy zrobić tego ot, tak. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zacząć:

1. Zdefiniuj cele i potrzeby komunikacyjne

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby poprawić komunikację wewnętrzną w firmie, najpierw zrób audyt komunikacyjny.

 • Określ cele komunikacji wewnętrznej – Chcesz poprawić przepływ informacji, zwiększyć zaangażowanie pracowników, czy może wspierać kulturę organizacyjną?

 • Zidentyfikuj odbiorców komunikacji i potrzeby informacyjne pracowników – Dowiedz się, kim będą odbiorcy, jakiego typu informacje są dla nich najważniejsze i w jaki sposób wolą je otrzymywać.

2. Zbadaj dostępne narzędzia i kanały komunikacji wewnętrznej

Jakie są narzędzia do komunikacji wewnętrznej? Analizujesz, z czego korzystają inni? Wśród kanałów komunikacji wewnętrznej znajdują się e-maile, Intranet, spotkania bezpośrednie oraz nowoczesne narzędzia typu Slack czy Teams. Ważne, aby system komunikacji był dopasowany do potrzeb i możliwości Twojej organizacji.

Program CRM oferuje funkcje dostosowane do potrzeb współczesnych organizacji – zwłaszcza branż, gdzie działają rozproszone zespoły, które powinny mieć wgląd do tych samych informacji i zasobów dokumentów, albo szkoleń.

Komunikacja wewnętrzna - jak zacząć i jakie narzędzia użyć e-Learning i szkolenia
e-Learning i szkolenia

Zbuduj komunikację wewnętrzną  w firmie i połącz ją z systemem CRM. Miej wszystko w jednym miejscu.

3. Opracuj strategię komunikacji wewnętrznej

Nie wiesz, jak usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie? Zastanawiasz się, w jaki sposób będzie odbywało się zarządzanie komunikacją wewnętrzną w firmie?

 • Stwórz plan komunikacji – Określ, jak często i w jaki sposób będziesz komunikować różne typy informacji (np. cotygodniowe aktualizacje, miesięczne podsumowania).

 • Zdefiniuj odpowiedzialnych – Wybierz osoby lub zespoły odpowiedzialne za poszczególne aspekty komunikacji wewnętrznej.

4. Wdrożenie i szkolenie

Obawiasz się tego, jak eliminować problemy z komunikacją już na wstępie? Pamiętaj o tym, że prawidłowo realizowany proces komunikacji wewnętrznej musi przejść wdrożenie, którego składową powinny być szkolenia dla pracowników.

Pracownicy firmy powinni dowiedzieć się z nich m.in. tego, jak działają narzędzia komunikacji wewnętrznej i jakie w nich będą prowadzone działania komunikacyjne.

 • Wdrożenie narzędzi i kanałów – Zapewnij dostęp do wybranych narzędzi i kanałów wszystkim pracownikom. Może to byś wspomniany wyżej system Berg Intranet. Intranet służy jako centralne miejsce na wszelkiego rodzaju dokumenty firmowe, polityki, procedury, instrukcje, które pracownicy mogą łatwo znaleźć i wykorzystać.

 • Szkolenie pracowników – Przeprowadź szkolenia, aby mieć pewność, że wszyscy pracownicy wiedzą, jak korzystać z nowych narzędzi i kanałów komunikacji.

5. Mierz i dostosowuj

Zastanawiasz się, jak mierzyć efektywność i jakość komunikacji wewnętrznej?

 • Zbieraj feedback – Regularnie zbieraj opinie pracowników na temat efektywności komunikacji wewnętrznej. Czy to, co powinno do nich docierać, rzeczywiście dociera? Czy odbiorcy komunikacji są zadowoleni z tego co do nich trafia? Czy pracownicy wchodzą na platformę i sprawdzają nowe wiadomości? Czy organizacja informacji jest dla nich czytelna? Czy regularność komunikacji jest dostateczna?

 • Analizuj i dostosowuj – Monitoruj wskaźniki, takie jak zaangażowanie pracowników i dokonuj niezbędnych dostosowań w strategii komunikacji wewnętrznej, aby jakość komunikacji z czasem rosła.

6. Budowanie kultury otwartej komunikacji

Obawiasz się, jakie ryzyko niesie ze sobą komunikacja niskiej jakości? Można łatwo z tego wybrnąć, wdrażając dobre praktyki komunikacji wewnętrznej, takie jak regularne spotkania zespołowe, wysyłka newsletterów czy cykliczna grywalizacja.

Takie proste elementy, które nie angażują zbyt mocno, wzmacniają kulturę otwartości i współpracy w organizacji. To przykłady działań, które pomogą utrzymać cały system komunikacji w ryzach i pozwolą na bieżący przepływ komunikacji i informowania pracowników, o tym co dzieje się w organizacji.

 • Promuj otwartość i przejrzystość – Zachęcaj do dzielenia się pomysłami i feedbackiem. Wprowadź elementy grywalizacji, aby coś się działo.

 • Uznaj znaczenie komunikacji dwustronnej – Zapewnij pracownikom platformy do wyrażania opinii i zadawania pytań – w Berg Intranet działa np. komunikacja zbliżona do tej znanej z portali społecznościowych, gdzie można wrzucać posty i je komentować.

Komunikacja wewnętrzna to proces ciągły, który wymaga regularnej oceny i dostosowań. Zaangażowanie i otwartość na zmiany ze strony zarządu i pracowników są tu więc istotne.

Komunikacja wewnętrzna - jak zacząć i jakie narzędzia użyć Przepływ informacji
Przepływ informacji

Efekty komunikacji wewnętrznej

Niewłaściwa komunikacja w firmie może prowadzić do różnych problemów, takich jak konflikty, brak zaangażowania pracowników i nieefektywność. Gdy w firmie panuje komunikacja niskiej jakości, może to zaszkodzić organizacji od środka i utrudnić jej rozwój.

Dobra komunikacja i płynny przepływ informacji są ważne dla każdej firmy, niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Oto, co może przynieść sprawna komunikacja:

 • Aktualność dokumentacji: Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do najnowszych dokumentów. To pozwala im dostarczać klientom precyzyjne i aktualne informacje o produktach czy usługach.

 • Łatwy dostęp do szkoleń: Aby utrzymać wysoką jakość usług i zgodność z przepisami, pracownicy powinni regularnie uczestniczyć w szkoleniach. Dostęp do materiałów szkoleniowych i platform edukacyjnych musi być łatwy dla wszystkich. Ponadto, ciągła aktualizacja wiedzy jest kluczowa, aby firma działała zgodnie z prawem i unikała ewentualnych kar.

 • Wzmocnienie współpracy między pracownikami: Dobra komunikacja wewnętrzna pomaga pracownikom dzielić się doświadczeniami i wiedzą. To sprawia, że praca jest bardziej efektywna i poprawia obsługę klienta.

 • Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi: Narzędzia takie jak systemy do zarządzania dokumentacją czy CRM (Customer Relationship Management) są niezbędne do efektywnego zarządzania informacją. Ułatwiają one szybkie udostępnianie aktualizacji, śledzenie zadań i zapewniają łatwy dostęp do potrzebnych dokumentów.

 • Podniesienie jakości obsługi klienta: Dając pracownikom dostęp do aktualnych informacji i narzędzi, firma zwiększa ich kompetencje. To bezpośrednio wpływa na lepszą obsługę klientów i pomaga budować z nimi długoterminowe relacje.

Komunikacja wewnętrzna firmy może działać w systemie CRM.

Rola komunikacji wewnętrznej w praktyce

Obserwując najnowsze trendy w komunikacji wewnętrznej, zauważyć można, że firmy coraz częściej korzystają z narzędzi takich jak wspomniany już Intranet. Jednym z takich przykładów jest Grupa Punkta.

Dla Grupy Punkta, będącej jedną z największych multiagencji ubezpieczeń w Polsce, sprawna komunikacja wewnętrzna była kluczowa z kilku powodów.

Przede wszystkim, z uwagi na rozległą sieć agentów rozsianych po całym kraju oraz ofertę obejmującą szeroki zakres ubezpieczeń, konieczne było zapewnienie sprawnego przepływu informacji, aby utrzymać wysoką jakość obsługi klienta i efektywność operacyjną.

Przestarzała baza wiedzy, brak skutecznego narzędzia do komunikacji, oraz problem z scentralizowanym dostępem do danych znacząco utrudniały te procesy, prowadząc do chaosu informacyjnego i spowalniając reakcję na potrzeby klientów.

Berg System przyczynił się do rozwiązania tych problemów poprzez wdrożenie systemu intranetowego, który służył jako nowoczesna platforma komunikacyjna i baza wiedzy dla Grupy Punkta.

Dzięki personalizacji systemu pod specyficzne wymagania Grupy Punkta, w tym dopasowanie designu oraz zintegrowanie z innymi systemami używanymi w grupie, Berg System stworzył środowisko pracy, które znacząco poprawiło wewnętrzną komunikację.

Platforma typu social network z funkcją wall umożliwiła agentom łatwą wymianę informacji, współpracę, a także sprawniejsze rozwiązywanie problemów.

Przetestuj Berg System CRM bezpłatnie

Picture of Natalia Skwierawska
Natalia Skwierawska
Od początku swojej kariery zawodowej związana jestem z bankowością i ubezpieczeniami. Przez lata pracowałam dla jednej z największych porówynywarek finansowych w Polsce, gdzie jako Menager ds. produktów finansowych poznałam produkty bankowe i ubezpieczeniowe od podszewki. Mam też kilkuletnie doświadczenie dziennikarskie. Pisałam w Rzeczpospolitej i Gazecie Giełdy Parkiet. W 2018 r., podczas wręczania Nagród Dziennikarskich Związku Banków Polskich im. Mariana Krzaka, uhonorowana zostałam Wyróżnieniem za przystępne i zrozumiałe prezentowanie kwestii związanych z finansami osobistymi i wkład w edukację ekonomiczną Polaków.

Blog

Polecane artykuły
Scroll to Top