Wdrożenie systemu CRM - jak się przygotować

Wdrożenie systemu CRM – jak się przygotować?

Wdrożenie systemu CRM – jak się przygotować?

Wdrożenie systemu CRM - jak się przygotować

Skoro znalazłeś się w tym miejscu, wiesz już, że jedynym rozwiązaniem na powtarzające się problemy w Twojej firmie, jest wdrożenie systemu CRM.

Wybierając odpowiednie narzędzie, warto znać dostępne opcje:

SaaS – CRM w chmurze. To gotowe rozwiązanie, które działa w chmurze i nie wymaga instalacji na lokalnych serwerach.
On demand – CRM instalowany u Ciebie. System jest instalowany na Twoich serwerach, co daje pełną kontrolę nad infrastrukturą.
CRM na zamówienie – system CRM specjalnie dostosowany do indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

W zależności od tego, którą drogą idziesz, ten artykuł da Ci odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania, jakie pojawiają się w temacie wdrożenia systemu CRM

Aby był dla Ciebie czytelny, piszemy krótko i konkretnie. Jeśli potrzebujesz poszerzyć swoją wiedzę, przechodź w sugerowane linki, gdzie jeszcze dokładniej tłumaczymy zagadnienia dotyczące CRM.

Spis treści

Czy to już czas na wdrożenie systemu CRM w mojej firmie?

Pomyśl o poniższych sytuacjach. To one mogą świadczyć o potrzebie wdrożenia systemu CRM w Twojej firmie:

 • Czy twoi handlowcy często tracą informacje o klientach, bo ich nie spisują albo zapisują byle gdzie?
 • W procesie sprzedaży panuje chaos i każdy handlowiec pracuje tak, jak mu się podoba?
 • Czy masz problem z szybkim dostępem do historii kontaktów z danym klientem?
 • Czy brakuje Ci centralnego miejsca do przechowywania wszystkich informacji o klientach, takich jak notatki, e-maile, spotkania czy umowy?
 • Czy Twoje zespoły sprzedażowe i marketingowe mają trudności w przekazywaniu sobie leadów, przez co tracicie potencjalnych klientów?
 • Czy zdarza się, że Twoja firma traci potencjalne okazje sprzedażowe z powodu braku odpowiedniego przypomnienia lub opóźnionego działania?
 • Czy zdarza się, że różne osoby z firmy kontaktują się z tym samym klientem na ten sam temat?
 • Czy twoi pracownicy skarżą się na zbyt wiele ręcznej pracy związanej z wprowadzaniem danych i ich aktualizacją?
 • Czy masz problem z zarządzaniem zadaniami i terminami realizacji dla swojego zespołu handlowego?
 • Czy trudno jest Ci ocenić efektywność działań poszczególnych handlowców?
 • Czy masz trudności z przewidywaniem przyszłych przychodów ze sprzedaży opartych na prowadzonych negocjacjach lub ofertach?
 • Czy zastanawiasz się, jakie źródła przyciągają najwięcej klientów i które z nich są najbardziej dochodowe?
 • Czy zauważyłeś spadek poziomu satysfakcji klienta lub wzrost liczby reklamacji?

Jeżeli któreś z powyższych stwierdzeń Cię dotyczy, to jest to sygnał, że nadszedł czas na wdrożenie systemu CRM.

Krótka historia klienta

Z problemem utraty potencjalnych klientów zderzyła się firma Novdom. To firma z branży deweloperskiej, specjalizująca się w budowie i sprzedaży inwestycji mieszkaniowych w ponad 10 miastach. 

Przez opóźnienia w zbieraniu leadów, które wpadły z Facebooka, z formularzy Google Ads czy ze stron branżowych, potencjalni klienci do których dzwonili doradcy, nie byli już zainteresowani ofertą. 

Połączenie różnych źródeł zbierania leadów z procesem sprzedaży w Berg System, sprawiło, że handlowcy automatycznie zaczęli dostawać powiadomienia o nowej szansie sprzedaży i zaczęli dzwonić do klientów natychmiast po ich zgłoszeniu. Proces został uszczelniony.

Przeczytaj historię wdrożenia Berg System w firmie Novdom. Zobacz, jak program CRM rozwiązał ich problemy. 

Co mi da wdrożenie systemu CRM w firmie?

Wdrożenie systemu CRM wyeliminuje chaos w procesie sprzedaży panujący w Twojej firmie. Pozwoli na płynny przepływ informacji pomiędzy działami odpowiedzialnymi za pozyskanie i obsługę klientów. Pozwoli Ci kontrolować pracę handlowców i da wiedzę, z jakiego powodu lub w jakim momencie procesu sprzedaży klienci nie decydują się na zakup. 

Wdrożenie systemu crm eliminacja chaosu
Wdrożenie systemu CRM i eliminacja chaosu

Znasz to?

Po co nam CRM, skoro od lat pracujemy na Excelu i jakoś nam idzie? Zobacz jakie problemy rozwiązuje system CRM.

System CRM centralizuje dane klientów, pozwala na ich segmentację i lepszą analizę danych bazującą na raportach i statystykach prezentowanych w czasie rzeczywistym. Firmy korzystające z CRM mogą lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów i dostarczać im produkty oraz usługi dopasowane do ich potrzeb. 

Jak to działa?

System CRM może generować nowe leady. Przykładem niech będą Multiagencje ubezpieczeniowe, które dzięki wykonywanym i archiwizowanym w Berg System tzw. Analizom Potrzeb Klienta, wiedzą, kiedy ich klientom kończą się polisy zakupione u konkurencji.

System zaczytując z ankiet kluczowe informacje, tworzy na przyszłość nowe szanse sprzedaży na kolejne produkty.

Agent,  otrzymując odpowiednie powiadomienie z systemu CRM, może z większą precyzją dosprzedawać temu samemu klientowi inne produkty.

Jakie dwa elementy sprzedaży tu wspieramy?

 • Up — sell: dzięki wykonaniu Analizy potrzeb, budujemy w kliencie potrzebę na produkt o szerszym zakresie itp.
 • Cross — sell: dosprzedajemy temu samemu klientowi inne produkty.

To nie wszystko. Wdrożenie systemu CRM pozwala również na ułożenie i automatyzację procesu sprzedaży oraz wielu innych procesów biznesowych, tj.: proces realizacji sprzedanej umowy czy rozliczenia prowizji za sprzedaż. System daje kontrolę nad realizacją celów działu sprzedaży i pomaga zorganizować pracę zespołów handlowych, dzięki czemu sprzedawcy wiedzą co mają robić, działają wydajniej i mają lepsze wyniki.

Rozkręcił biznes od zera, dzięki filozofii CRM

Z tą wiedzą i dużą świadomością tego, jakie korzyści daje firmom praca na systemie CRM, swój biznes rozkręcił Dawid Wardin. W jego firmie logistycznej — Wardin Logistic — system CRM działał od pierwszego dnia działalności. Co mu to dało?

System CRM jest częścią naszego codziennego życia firmy. Tak samo jak powiedzenie sobie “Cześć”. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że gdyby moja firma nie działała w oparciu o koncepcję CRM i nie byłoby w mojej firmie Waszego narzędzia, to spokojnie można by było liczyć na 60 proc. mniejszy wolumen przychodów czy obrotów. Nie dopinalibyśmy tematów, zapomnielibyśmy o klientach, nie kontrolowalibyśmy powrotów, nie wiedzielibyśmy kiedy do kogo odezwać. To wszystko byłoby po prostu bardzo zdezorganizowane. Nie mówiąc o tym, że jak jest tak dużo operacji i tak dużo klientów w obsłudze i w procesach, to nawet ja nie wiedziałbym co mam robić, gdzie miałbym jeździć i co załatwiać.
dawid wardin zdjecie
Dawid Wardin
Właściciel Wardin Logistics

Co muszę zrobić zanim zacznę wdrożenie systemu CRM?

Zanim zaczniesz szukać i wdrażać u siebie system CRM musisz wiedzieć jaki jest stan obecny w Twojej firmie. Co i jak robicie? Jakie to daje obecnie wyniki? Jaki macie cel na przyszłość? Co system CRM powinien usprawnić, żeby osiągnąć ten cel? 

Analiza tego co tu i teraz, identyfikacja słabych punktów oraz potencjalnych obszarów optymalizacji, pozwoli Ci określić Wasze potrzeby i oczekiwania wobec tego, jakiego systemu CRM potrzebujecie i jakie on musi mieć funkcje. 

Większość użytkowników chciałaby, aby system spełniał wszystkie ich wymagania, ale w rzeczywistości nie wszystkie funkcje są tak samo potrzebne. Aby uniknąć przeładowania systemu zbędnymi funkcjonalnościami, ważne jest dokładne określenie i zhierarchizowanie tych potrzeb. Określcie więc, które z nich są kluczowe, a które opcjonalne.

W oparciu o zgromadzone informacje możesz również zaprojektować strukturę systemu, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy. Należy pomyśleć o lejkach sprzedażowych, etapach w lejkach, zadaniach przypisanych do konkretnych etapów czy personalizowanych polach w bazie klienta.

Mając już gotową listę problemów i listę życzeń, dopiero z nią możesz wybrać się w rynek i sprawdzić, jakie ma dla Ciebie rozwiązania.

Potrzebujesz więcej informacji?

Dowiedz się, jak ważne jest ułożenie na nowo procesu sprzedaży i zbudowanie osobnych lejków dla różnych typów klientów.

Jak wybrać CRM - jak znaleźć ten odpowiedni?

Wybierając system CRM musisz podjąć decyzje świadomie, bazując na analizie Waszych potrzeb i na konkretnych kryteriach, tj.: funkcjonalności systemu, możliwości dostosowania go do tego jak pracujecie czy możliwości rozwoju systemu, kiedy Wasza firma będzie rosła i zmieniała swoje oczekiwania wobec narzędzia.  

Podczas wyboru systemu CRM skup się na porównaniu dostępnych na rynku rozwiązań oraz zrozumieniu ich zalet i wad.

W ocenie systemu może Ci pomóc konkurencja. Na jakich systemach pracują firmy z Twojej branży? Może będą chętni, aby opowiedzieć Ci o korzyściach lub wyzwaniach związanych z wdrożeniem systemu CRM.

Jak to robią inni?

Prezes Grupy Bemo dał zielone światło, aby przeprowadzić badanie dostępnych na rynku rozwiązań CRM. Celem było porównanie naszego obecnego systemu z nowymi możliwościami, jakie dają programy dostosowane do specyfiki branży ubezpieczeniowej. Proces ten trwał kilka miesięcy. W tym czasie skontaktowaliśmy się z różnymi firmami, ale przeczytaliśmy też wiele opinii na forach dla agentów ubezpieczeniowych - tam najczęściej polecano sobie Berg System. Zresztą, jak się później okazało, również nasi konkurenci z branży motoryzacyjnej korzystają z Berg System, co dodatkowo utwierdziło nas w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru.
Magdalena_Mizerka_Bemo_Motors_Case_study
Magdalena Mizerka
Dyrektor ds. Sprzedaży Ubezpieczeń w Grupie BEMO

Pomocne mogą okazać się również inne historie wdrożeń CRM w innych firmach i różnych branżach opisywane w naszych Case Study’s. W Berg System znajdziesz je na stronie Klienci.

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeśli chcesz poznać wszystkie etapy wyboru systemu CRM oraz dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, zachęcam do jego lektury. Polecam zacząć od pkt. Poszukiwania systemu CRM

Livespace vs. Pipedrive, a może jeszcze coś innego?

Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań polskich i zagranicznych. Ale mają one bardzo zróżnicowaną specyfikację. Widocznym trendem w wyborze systemu CRM jest kierowanie się popularnością danej platformy CRM i ilością jej funkcjonalności. 

Problem zaczyna się jednak rodzić, gdy okazuje się, że nie ma tam odpowiedniego wsparcia, możliwości konsultacji czy supportu technicznego. A to na tyle istotne, że po czasie, część wdrożeń kończy się niepowodzeniem i handlowcy nie korzystają z programu.

Polecany artykuł:

Warto więc wcześniej poznać te systemy, bo jedne mocniej koncentrują się na marketingu, zarządzaniu projektami i zadaniami, a jeszcze inne oferują wyłącznie rejestrację sprzedaży, tak jakby potem z klientem nie miało się już nic więcej dziać. 

W Berg System można przeprowadzić klienta przez całą ścieżkę zakupową. Od momentu pozyskania go jako lead, po proces sprzedażowy, obsługę posprzedażową, aż po wznowienie umowy na kolejny okres obowiązywania, wraz z rozliczeniem prowizji dla handlowców za zamkniętą sprzedaż.  

Wdrożenie systemu CRM Ścieżka zakupowa klienta
Ścieżka zakupowa klienta

Jeżeli firma ma swoje indywidualne potrzeby, to część gotowych systemów Wam tego nie zapewni. W Berg system jesteśmy w stanie zrealizować wdrożenie, które wymaga zmodyfikowania naszego narzędzia pod Wasze wymagania i uszycia go, jak garnitur na miarę.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań CRM, nie znalazłeś takiego, który odpowiadałoby w pełni Waszym potrzebom?

Przejdź na stronę Indywidualne wdrożenie — System CRM dostosowany do tego jak pracuje Twoja firma. Dowiedz się więcej na temat indywidualnego wdrożenia i możliwości jakie Ci ono daje.

Kryteria wyboru CRM?

Twoja firma może mieć swoje specyficzne potrzeby, które wyróżniają ją na tle innych firm. 

Dla firmy handlowej, która potrzebuje dostępu do danych na temat klienta w trakcie spotkań poza biurem, istotnym elementem będzie dostępność do systemu CRM z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu. 

Dla firmy z sektora finansowego, kluczowa będzie ochrona danych klienta i spełnianie wymogów prawnych związanych z ich bezpieczeństwem. Możliwość zbierania i archiwizacji zgód RODO, analiz potrzeb klienta itp. 

W branży nieruchomości istotnym elementem jest natomiast katalog środków trwałych, typu mieszkania czy magazyny na wynajem, które wymagają zarządzania.

Co jak Twój biznes nie może pozwolić sobie na przestój, bo system padł? Czy dostawca zagwarantuje Ci pakiet SLA, czyli wyznaczy czas reakcji na zgłoszenia, naprawy błędów oraz dostępność zespołu dopasowaną do Twoich wymagań? Berg System, tak.

Weryfikuj więc, czy system CRM spełnia kluczowe dla Ciebie założenia. 

Poniżej przedstawiamy listę kryteriów, które mogą pomóc Ci wybrać system CRM.

Jeśli Ci to pomoże, skopiuj listę do osobnego pliku i odznaczaj kolejne punkty podczas analizy dostępnych na rynku rozwiązań CRM.

Funkcjonalność i dostosowanie:

 • Dostępne funkcje: Jakie funkcje oferuje system, czy spełniają one potrzeby firmy?
 • Dostosowanie do potrzeb: Czy system można dostosować do specyficznych potrzeb firmy?
 • Integracja: Czy system łatwo integruje się z innymi używanymi w firmie systemami?

Użytkowanie i wsparcie:

 • Przyjazność użytkowania: Czy system jest łatwy w obsłudze dla pracowników?
 • Wsparcie techniczne: Jakiego typu wsparcie jest dostępne? Czy oferuje wsparcie 24/7?
 • Szkolenia: Czy dostawca oferuje szkolenia dla użytkowników?

Skalowalność i przyszłość:

 • Skalowalność: Czy system będzie w stanie rosnąć razem z firmą?
 • Aktualizacje: Czy system jest regularnie aktualizowany, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku?
 • Przyszłość systemu: Czy dostawca systemu ma solidną reputację i wydaje się być stabilny finansowo?

Mobilność i dostępność:

 • Mobilność: Czy system oferuje dostęp mobilny, aby pracownicy mogli korzystać z niego w dowolnym miejscu?
 • Dostępność w chmurze: Czy system jest dostępny w chmurze, co umożliwia dostęp z różnych lokalizacji?

Bezpieczeństwo i prywatność:

 • Polityka bezpieczeństwa: Jakie środki bezpieczeństwa są stosowane, aby chronić dane firmy?
 • Prywatność danych: Jak dostawca systemu zarządza danymi, czy są one przechowywane bezpiecznie i czy są podejmowane kroki w celu bieżącej ochrony prywatności?

Analiza i raportowanie:

 • Funkcje analityczne: Jakie funkcje analityczne są dostępne w systemie?
 • Raportowanie: Czy system umożliwia tworzenie spersonalizowanych raportów, które są ważne dla Twojego biznesu?

Cena:

 • Koszt zakupu/licencji: Czy system jest oferowany w ramach subskrypcji, czy też wymaga jednorazowego zakupu?
 • Koszty wdrożenia: Czasami wdrożenie może być kosztowne, szczególnie jeśli wymaga dostosowania systemu do specyficznych potrzeb firmy.
 • Koszty utrzymania: Opłaty miesięczne, aktualizacje, dodatkowe opłaty za wsparcie itp.

Polecany artykuł:

Ile kosztuje wdrożenie systemu CRM?

Każdy wybór technologii systemu CRM wiąże się z pewnymi kosztami – nie tylko finansowymi, ale także związanymi z adaptacją przez zespół, integracją z innymi systemami itp.

Pamiętaj, że powinieneś znaleźć złoty środek między tym, co system oferuje, a tym, ile kosztuje. Kluczowe jest, aby nie przepłacać za funkcje, których nie potrzebujesz, ale jednocześnie upewnić się, że system spełni wszystkie Twoje wymagania.

Jeśli firma wdraża system udostępniany w formie “pudełkowej”, czyli tzw. gotowych modułów, z których wybiera się pakiety funkcjonalne, to głównym kosztem jest miesięczny abonament per użytkownik.

Na zupełnie inne koszty należy się nastawić, gdy chcemy budować system od podstaw z  Softwar House’em. Tu liczyć się trzeba nie tylko z kosztami związanymi z budową systemu, ale również z licencją, jego utrzymaniem, czy każdorazowym dorabianiem kolejnych funkcjonalności. 

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

W Berg System, przed każdym wdrożeniem, które wymaga modyfikacji naszego systemu zalecamy przeprowadzenie przez Nas analizy przedwdrożeniowej. Takie podejście gwarantuje, że budżet potrzebny do wdrożenia systemu CRM jest jasno określony i przewidywalny. 

Analiza przedwdrożeniowa – wyjaśnienie

Ile czasu trwa wdrożenie systemu CRM?

Czas na wdrożenie systemu CRM w Twojej firmie będzie zależał od skomplikowania systemu i wielkości Twojej firmy. Może trwać od 3 do 6 miesięcy, czasem dłużej. Jeśli weźmiesz do pomocy dostawcę lub firmę zewnętrzną, taki projekt będzie szedł sprawniej niż samodzielne wdrożenie.

Dostawca, który wdraża w firmach swój system CRM, ma doświadczenie wynikające z praktyki. Jeszcze przed rozpoczęciem wdrożenia wie, jakie mogą pojawić się problemy i jest w stanie im zapobiec.

Czas wdrożenia zależy również od dostępnych zasobów i zakresu personalizacji narzędzi. 

Krótka historia klienta

Przykładem szybkiego wdrożenia jest np. implementacja systemu do rozliczeń prowizji w Poczta Polska Dystrybucja. System rozliczeń prowizji jest częścią programu CRM Berg System.

Cały proces wdrożenia trwał w tym przypadku niespełna 4 miesiące, co jest niezwykle krótkim czasem w porównaniu do typowego wdrożenia systemu rozliczeniowego, które może trwać ponad rok.
Daniel Kisiel zdjęcie
Daniel Kisiel
Wiceprezes Zarządu Berg System​

Wdrożenie trwało tu krótko, ponieważ do Multiagencji dostosowywano system, który miał już gotowe komponenty, ale i dlatego, że po obu stronach współpracowały ze sobą zespoły ludzi, których kompetencje pozwalały na sprawne prowadzenie projektu.

Funkcjonalności, w jakie wyposażony jest Berg System od początku odpowiadały naszym wewnętrznym potrzebom. To mocno przyspieszyło prace dostosowawcze i pomogło nam przenieść się na wygodniejszy system obsługowy. Otrzymaliśmy wszystko czego potrzebują nasi sprzedawcy.
Jarosław Kotra
Prezes Poczta Polska Dystrybucja S.A.

Etapy wdrożenia systemu CRM?

W zależności od tego czy Twoja firma planuje wdrożyć gotowy system CRM, na którym będziecie mogli pracować od razu, czy też wdraża indywidualnie dopasowany system CRM, który wymaga modyfikacji narzędzia, kroki wdrożenia będą się nieco różniły.

W przypadku wdrożenia systemu CRM w wersji “pudełkowej” proces ten będzie dzielił się na następujące etapy:

 1. Dostosowanie systemu CRM do specyfiki biznesu.
 2. Konfiguracja narzędzi związanych ze sprzedażą.
 3. Konfiguracja mechanizmów raportowania.
 4. Nadanie uprawnień oraz dostępów dla pracowników
 5. Edukacja zespołu w zakresie obsługi systemu. (wyrabianie nawyków)
 6. Analiza wyników i efektywności zaimplementowanego systemu.
 7. Wdrażanie poprawek i optymalizacja.

Indywidualne wdrożenie systemu CRM, które wymaga zmodyfikowania systemu na Wasze potrzeby, jest bardziej rozbudowane. Personalizacja i dostosowanie systemu obejmuje najczęściej dostosowywanie funkcjonalności do potrzeb firmy, integracje z innymi systemami w firmie czy tworzenie niestandardowych raportów i widoków.

Wdrożenie systemu CRM Indywidualne wdrożenie systemu CRM
Indywidualne wdrożenie systemu CRM

W Berg System indywidualne wdrożenie systemu CRM, dzielimy więc na następujące kroki:

1. Spotkanie

 • Rozpoczynamy od rozmowy – spotkania online lub bezpośrednio u Was lub u nas w firmie. 
 • Poznajemy firmę, jej specyfikę, procesy oraz obecne systemy, na których pracujecie.
 • Przysłuchujemy się Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

2. Przedstawienie koncepcji

 • Przedstawiamy wstępną koncepcję rozwiązania, opartą o Wasze potrzeby. 
 • Pokazujemy Wam, jakie korzyści możecie osiągnąć dzięki naszym rozwiązaniom.
 • Wskazujemy, co jest już gotowe i działa w systemie, a jakie nowe funkcjonalności zostaną wdrożone.

3. Analiza przedwdrożeniowa

 • Tworzymy precyzyjny opis zakresu prac.
 • Rozpisujemy harmonogram działania.
 • Określamy budżet.

4.  Etap wdrożenia

 • Ustalamy cykliczne spotkania on-line i komunikujemy postępy naszych prac. 
 • Pracujemy w krótkich etapach, oddając do testów wdrożone zmiany.
 • Zbieramy uwagi i sugestie, po to by wprowadzać ewentualne poprawki.

5. Utrzymanie i wsparcie

 • Po zakończeniu projektu zapewniamy przeszkolenie zespołu.
 • Oferujemy wsparcie techniczne i utrzymanie systemu. 
 • Utrzymujemy zespół gotowy reagować na każde zgłoszenie w krótkim czasie

Jakie znaczenie ma sprawna komunikacja i możliwość konsultacji podczas wdrożenia systemu CRM w Twojej firmie?

Udział we wdrożeniu Daniela Kisiela, współwłaściciela Berg System, znacznie skrócił ścieżkę decyzyjną. Bezpośrednia komunikacja z Danielem pozwoliła na szybkie podejmowanie decyzji i omawianie tematów na bieżąco podczas cyklicznych sprint’ów, co było kluczowe dla sukcesu tego projektu.
Maciej Sosnowski
Dyrektor Rozwoju i Cyfryzacji Novdom

O zakończonym wdrożeniu mówimy, gdy wszyscy użytkownicy mają dostęp do wymaganych narzędzi oraz funkcji systemu CRM i umieją z nich korzystać. 

Jak rozpocząć wdrożenie systemu CRM w firmie?

Wdrożenie systemu CRM w Twojej firmie powinieneś potraktować jak poprowadzenie dużego projektu IT. Takie podejście wymaga przygotowania harmonogramu prac, zdefiniowania zasobów i budżetu. Kluczowe jest również ustalenie, jakie dane będą przenoszone do nowego systemu i w jaki sposób będą one tam przenoszone.

Powinieneś pomyśleć o utworzeniu zespołu wdrożeniowego. Kluczową rolę powinien pełnić tzw. Project Manager, który będzie w stanie przekazać potrzeby Waszego biznesu do działu IT dostawcy systemu CRM. To pozwoli usprawnić pracę obu stron i uniknąć nieporozumień w komunikacji i wzajemnym zrozumieniu potrzeb i wymagań, które powinny być zrealizowane jeden do jednego, tak jak zaplanowaliście. 

 • Zastanów się nad tempem wdrożenia – czy ma być to wdrożenie etapowe, czy jednorazowe.
 • Ustal priorytety i zdecyduj, które działania wdrożeniowe są najważniejsze – co powinno działać już na starcie, a co można wytwarzać i wdrażać na kolejnych etapach.
 • Ustal harmonogram i deadline’y.
 • Zrób listę zadań i odpowiedzialności. Wyznacz osoby zaangażowane w działania, które trzeba będzie podjąć.
 • Przygotuj plan komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej z dostawcą systemu CRM lub firmą wdrożeniową – a jakich etapach wdrożenia będziecie się spotykać?

Pobierz checklistę prawidłowego wdrożenia systemu CRM

Jak przygotować dane do przeniesienia na nowy system CRM

Przed importem Twoich danych do nowego systemu CRM, istniejące bazy danych muszą przejść audyt i zostać oczyszczone z błędów, nieaktualnych informacji i duplikatów

Dane powinny być również sformatowane według tego samego klucza – format dat, kropki, przecinki, dane kontaktowe itd. Wszystko po to, żeby, zapewnić precyzję i ich wiarygodność, ale też po to, żeby w momencie ich importu, system był w stanie je prawidłowo odczytać i pobrać.

Widząc ilość danych jaką u siebie macie, narasta w Tobie przerażenie?

To pomyśl, że w tak dużej firmie jak np. Poczta Polska Dystrybucja S.A. co miesiąc importuje się do Berg System dane do rozliczeń prowizji dla agentów i OWFCA.

To około dziesiątki, a nawet setki tysięcy rekordów, pochodzących tylko z jednego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, które teraz wraz z zaciągnięciem i rozliczeniem prowizji, zajmuje im 2 godziny zamiast 2 dni. 

Może przydatne będą dla Ciebie instrukcje jak zaimportować dane do Berg System:

Szkolenia dla użytkowników systemu CRM

Przygotowanie Twojego zespołu na wdrożenie systemu CRM wymaga zaplanowania i komunikacji na wszystkich szczeblach organizacji.

Żeby wdrożenie systemu CRM w firmie zakończyło się sukcesem, podjęcie się tego projektu i procesu powinno pokazywać pracownikom, że ta zmiana ma sens i to właśnie dla ich komfortu i lepszych warunków pracy ona zachodzi. 

 • Organizuj szkolenia i warsztaty.
 • Dostarczaj materiały edukacyjne.
 • Komunikuj cele i korzyści płynące z wdrożenia. 
 • Zaangażuj pracowników w proces, zbierając ich opinie i uwagi.

Kolejny krok, to wyrabianie nawyków pracy na nowym systemie. Każdy pracownik musi zrozumieć, w jaki sposób może z systemu CRM korzystać i jakie korzyści mu to przynosi. 

Pracownicy powinni zaczynać i kończyć każdy dzień pracy z systemem CRM. To on powinien stać się ich jedynym źródłem wiedzy o tym co mają robić i o tym co dzieje się z ich klientami. 

Podczas wdrażania się w pracę na nowym systemie, duże znaczenie ma zbieranie feedbacku od użytkowników i analiza danych z użytkowania systemu CRM.

To, co jest niejasne dla pracowników i nie pozwala im w pełni wykorzystywać możliwości programu, powinno być natychmiast wyjaśniane i eliminowane. 

W tym kontekście znów wracamy do tematu supportu, czy możliwości przeprowadzenia konsultacji lub szkoleń przez dostawcę systemu CRM. Mogą one być odpłatne, ale bez nich niektóre firmy nie umieją ruszyć z miejsca i działać na programie w sposób, do jakiego został on przeznaczony.

Podsumowanie

Jeśli rozpoznałeś już problemy w swoim biznesie i poszukujesz narzędzia, które da Ci więcej kontroli, usprawni komunikację w zespole i pozwoli zaoszczędzić cenny czas, to może już teraz jesteś w dobrym miejscu.

Nie ważne czy prowadzisz działalność w branży finansowej, logistycznej, automotive czy usługowej, do każdej z nich w Berg System mamy indywidualne podejście.

Nie ważne, czy jesteś specjalistą IT, szefem działu sprzedaży czy właścicielem małej firmy. Musisz wiedzieć, że system CRM można rozbudować, przebudować i on może być dostosowany do Twojego konkretnego przypadku. 

Znamy wiele dobrych praktyki i wiemy, jak przekształcić Twoje wyzwania w skuteczne rozwiązania.

Zapraszamy do wysłania zapytania lub bezpośredniego kontaktu, który znajdziesz w zakładce Kontakt – kliknij TUTAJ.

Przetestuj Berg System CRM bezpłatnie

Natalia Skwierawska
Natalia Skwierawska
Od początku swojej kariery zawodowej związana jestem z bankowością i ubezpieczeniami. Przez lata pracowałam dla jednej z największych porówynywarek finansowych w Polsce, gdzie jako Menager ds. produktów finansowych poznałam produkty bankowe i ubezpieczeniowe od podszewki. Mam też kilkuletnie doświadczenie dziennikarskie. Pisałam w Rzeczpospolitej i Gazecie Giełdy Parkiet. W 2018 r., podczas wręczania Nagród Dziennikarskich Związku Banków Polskich im. Mariana Krzaka, uhonorowana zostałam Wyróżnieniem za przystępne i zrozumiałe prezentowanie kwestii związanych z finansami osobistymi i wkład w edukację ekonomiczną Polaków.

Blog

Polecane artykuły
Scroll to Top

Ta witryna używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu poprawienia Twojego doświadczenia na tej stronie.