Czy multi-OFWCA może czy musi mieć własne OC działalności gospodarczej?
Zagadnienia prawne
Natalia Skwierawska
4 maja, 2026
Czas czytania: 3 minuty
Przejdź do sekcji
W praktyce multiagencji, w sprzedaży uczestniczy wiele osób wykonujących czynności agencyjne (OFWCA), często działających w różnych modelach: na etacie, B2B czy w ramach własnej działalności.
Czy skoro ktoś sprzedaje ubezpieczenia i ma kontakt z klientem, to powinien mieć własne OC? A może skoro działa w strukturze agenta, to odpowiedzialność spoczywa gdzie indziej? Jak jest w rzeczywistości?
Kto odpowiada za OFWCA?
Z punktu widzenia przepisów, to agent odpowiada za działania OFWCA. Oznacza to, że:
01
OFWCA działa w imieniu agenta
02
nie jest samodzielnym podmiotem dystrybucyjnym
03
Odpowiedzialność za jego działania ponosi organizacja, w której działa
Podstawowym zabezpieczeniem jest więc OC agenta, a nie OC OFWCA.
Kto odpowiada za OFWCA?
Co do zasady nie ma obowiązku, aby OFWCA posiadał własne OC działalności gospodarczej w zakresie czynności agencyjnych.
„Co do zasady odpowiedzialność za czynności wykonywane przez OFWCA ponosi agent, w imieniu którego działa. Nie oznacza to jednak, że sposób wykonywania tych czynności jest bez znaczenia. Kluczowe jest, aby OFWCA działał zgodnie z procedurami obowiązującymi w organizacji i w ramach przyjętego modelu dystrybucji.”
r.pr. Tomasz Klemt
Wynika to z faktu, że:
01
Działa w ramach struktury agenta
02
Nie ponosi samodzielnej odpowiedzialności wobec klienta
03
Nie jest stroną umowy dystrybucyjnej w takim sensie jak agent czy broker
Gdzie pojawia się realne ryzyko? Jeżeli OFWCA działa w sposób niespójny z procedurami agenta, używa własnych dokumentów (np. własnego APK) lub podejmuje decyzje poza kontrolą organizacji.
W tak skrajnych sytuacjach może pojawić się wątpliwość czy OFWCA działał jako część agencji, czy jako odrębny podmiot. A to może mieć bardzo poważne konsekwencje, w których odpowiedzialność nie zostanie pokryta z OC agenta, a konsekwencje finansowe poniesie osoba zaangażowana w sprzedaż.
„W Berg System organizacje budują jeden standard APK dla całej sieci sprzedaży. Dzięki temu niezależnie od tego, który OFWCA obsługuje klienta, proces przebiega w ten sam sposób i pozostaje pod pełnym nadzorem agenta.”
Marcin Konopka, ekspert ds. technologii i rozwoju sprzedaży
Najważniejsze jest coś innego
Największym błędem z punktu widzenia KNF, nie jest brak OC po stronie OFWCA, a brak jasności:
- kto odpowiada za sprzedaż,
- kto kontroluje proces,
- jakie są zasady działania w organizacji.
Bo to właśnie brak kontroli nad siecią sprzedaży jest jednym z głównych zarzutów w przypadku kontroli.
Najbezpieczniejsze podejście wygląda w tym przypadku tak, że:
- agent posiada pełne OC i obejmuje nim działania OFWCA,
- organizacja ma jasne procedury sprzedaży,
- OFWCA działa w ramach jednego standardu (np. wspólnego APK realizowanego np. w Berg System),
- istnieje realna kontrola nad procesem.
„Bezpieczeństwo organizacji nie wynika z liczby polis OC, ale z dobrze zorganizowanego procesu sprzedaży. Jeżeli wszyscy doradcy pracują według tych samych procedur, korzystają z jednego standardu APK i dokumentują swoje działania w tym samym systemie, organizacja ma pełną kontrolę nad procesem i może łatwo wykazać, kto, kiedy i w jaki sposób obsługiwał klienta.”
Marcin Konopka, ekspert ds. technologii i rozwoju sprzedaży
Dzięki temu odpowiedzialność jest jasna, ryzyko jest ograniczone, a organizacja jest przygotowana na kontrolę.
Dołącz do nas na najbliższych Rozwojowych czwartkach!
Ten temat omawiamy również podczas Rozwojowych czwartków, pokazując na żywo, jak wygląda praca na rzeczywistych danych z realnym portfelem klientów i faktycznymi terminami wznowień.
- Szkolenie online
- Szkolenie darmowe
Kolejne artykuły wiedzy o regulacjach prawnych
Przejdź do kolejnego artykułu:
Chcesz sprawdzić, jak tę wiedzę zastosować w Twojej organizacji?
Umówmy się na rozmowę
- Konsultację przeprowadzi analityk biznesowy
- Zbada Twoje potrzeby i omówi możliwości ich realizacji
- Wspólnie okreslicie dalszy plan działania
- Umówicie spotkanie zdalnie lub stacjonarnie