Darmowe szkolenie: "Wakacyjne porządki w CRM – jak zadbać o jakość danych i uporządkować system?"
13.08.2026, 11:00

Czy broker „wewnętrzny” działający w ramach tej samej grupy kapitałowej musi stosować pełne APK i IDD?

Zagadnienia prawne

Natalia Skwierawska

13 kwietnia, 2026

Czas czytania: 3 minuty

Przejdź do sekcji

Coraz częściej pojawia się model, w którym broker nie działa klasycznie „na zewnątrz”, tylko obsługuje wyłącznie jedną grupę kapitałową czy spółki powiązane, w ramach tej samej struktury właścicielskiej.

Z perspektywy operacyjnej wygląda to inaczej niż typowa relacja broker–klient, bo tu strony się znają, procesy są powtarzalne, a potrzeby w dużej mierze są przewidywalne.
Pojawia się więc pytanie: czy w takiej relacji trzeba stosować pełne wymogi analizy potrzeb klienta i dystrybucji ubezpieczeń, tak jak w przypadku niezależnego klienta z rynku?

Dlaczego relacja „wewnętrzna” nie zmienia zasad?

Z punktu widzenia przepisów i nadzoru kluczowe znaczenie ma tylko to, czy mamy do czynienia z dystrybucją ubezpieczeń.

Jeżeli broker:

01

Analizuje potrzeby

02

Rekomenduje rozwiązania

03

Pośredniczy w zawarciu umowy

to wykonuje działalność dystrybucyjną. A to oznacza, że obowiązują go te same zasady wynikające z IDD i przepisów krajowych.

„Przepisy nie uzależniają obowiązków dystrybutora od tego, czy klient jest podmiotem zewnętrznym, czy należy do tej samej grupy kapitałowej. Jeżeli broker wykonuje czynności dystrybucyjne, bada potrzeby klienta, rekomenduje rozwiązania i uczestniczy w zawarciu umowy, to powinien być w stanie wykazać, że cały ten proces został przeprowadzony zgodnie z wymaganiami.”

Co jest kluczowe dla KNF?

Nie ma też znaczenia, czy klient jest „obcy”, czy „nasz”. Znaczenie ma to, czy broker potrafi wykazać, że:

01

Potrzeby klienta zostały zidentyfikowane

02

Rekomendacja była uzasadniona

03

Proces został przeprowadzony świadomie i udokumentowany

To dokładnie ta sama logika, która obowiązuje przy każdym innym kliencie. APK to nie obowiązek, a dowód procesu sprzedaży. Broker działający jako „wewnętrzny” dla grupy kapitałowej nie jest więc wyłączony z obowiązków wynikających z APK i IDD.

Konopka_small_photo

„W praktyce największym błędem jest założenie, że skoro wszyscy się znają i współpracują w ramach jednej grupy, to pewnych czynności nie trzeba dokumentować. W Berg System proces APK wygląda tak samo niezależnie od tego, czy klient jest zewnętrzny, czy należy do grupy kapitałowej. Dzięki temu organizacja ma spójną dokumentację, jednolite standardy pracy i może w każdej chwili wykazać, jak przebiegał proces podejmowania decyzji.”

Dołącz do nas na najbliższych Rozwojowych czwartkach!

Ten temat omawiamy również podczas Rozwojowych czwartków, pokazując na żywo, jak wygląda praca na rzeczywistych danych z realnym portfelem klientów i faktycznymi terminami wznowień.

Kolejne artykuły wiedzy o regulacjach prawnych

Przejdź do kolejnego artykułu:

Czy w ramach analizy potrzeb klienta można zbierać informacje o przyszłych potrzebach klienta i czy daje to podstawę do powrotu do tej rozmowy w przyszłości?
W tym artykule odpowiemy na pytanie czy APK to właściwe miejsce na takie zapisy jak wyłączenia?
Kto tak naprawdę powinien przechowywać Analizę Potrzeb Klienta i jak długo taka dokumentacja powinna być dostępna?

Chcesz sprawdzić, jak tę wiedzę zastosować w Twojej organizacji?

Zapisz się na bezpłatną prezentację systemu:

Umówmy się na rozmowę

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach. Jak będzie przebiegać taka rozmowa?
Przewijanie do góry