jak_pozyskiwac_klientow_na_fotowoltaike_blog

Jak pozyskiwać klientów na fotowoltaikę?

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznej w ostatnich latach rozwinęła się na bardzo dużą skalę. Branża PV na polskim rynku działa dynamicznie i kusi wysokimi zarobkami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm interesuje się wejściem w ten biznes. 

Konkurencja jest coraz większa i na rynku robi się ciasno. Jak z nią wygrać? Podstawą jest dowiedzieć się jak skutecznie wykorzystać marketing w sprzedaży fotowoltaiki i wyróżnić się na tle innych, by pozyskiwać klientów i rozwijać sprzedaż.

Kto należy do grupy docelowej branży fotowoltaicznej?

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek działania musisz wiedzieć, kto należy do grupy twoich potencjalnych klientów. A będą to:

 • klienci indywidualni 
 • klienci biznesowi (przedsiębiorstwa produkcyjne, zakłady przetwórstwa, firmy usługowe czy hotele i pensjonaty z branży turystycznej) oraz
 • gospodarstwa rolne

Identyfikacja klientów i ich podział z punktu widzenia marketingu i sprzedaży ma kluczowe znaczenie dla doboru działań i narracji handlowej kierowanej do każdego z nich. 

Odpowiednia komunikacja, celująca w potrzeby osób zainteresowanych panelami fotowoltaicznymi, może szybko przynieść firmie nowe leady sprzedażowe, czyli dane osobowe i kontaktowe pozostawione w formularzach.

Zacznij od strategii

Zagęszczona konkurencja sprawia, że potencjalni klienci zalewani są różnego rodzaju kampaniami marketingowymi. Twoje działania trafią więc tylko do tych, którzy:

 • mają już wiedzę o instalacji fotowoltaicznej oraz jej zaletach i od jakiegoś czasu szukają firmy, która wzbudzi w nich zaufanie
 • interesują się nowinkami technologicznymi
 • chcą obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną
 • chcą uniezależnić się od rynkowych dostawców energii, czy
 • chcą żyć ekologicznie i dbać o środowisko naturalne.

Potrzebna jest odpowiednia strategia komunikacyjna, która odpowie na ich potrzeby, a tym samym zwiększy Twoje szanse na to, by pozyskać klientów. 

Twoje działania muszą więc skupić się na tym, żeby firma stała się widoczna dla osób zainteresowanych fotowoltaiką, dostarczała im potrzebnych informacji, rozwiewała wszelkie wątpliwości, a do tego dawała pewność, że jest godna zaufania. 

Twoją rolą jest bycie ekspertem, zarówno w kwestiach technicznych, kiedy klienci będą szukali wiadomości na temat tego, jakie panele fotowoltaiczne wybrać czy jak montuje się instalację fotowoltaiczną, ale również w tematach finansowych, gdzie pojawią się prośby o kalkulacje rachunków czy pytania o dofinansowanie i zwrot z inwestycji.

Pisaliśmy o tym w artykule: Jak sprzedawać fotowoltaikę?

Promocja fotowoltaiki na stronie internetowej

Stwórz swoją stronę www lub bloga. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, możesz wykonać ją na darmowych szablonach WordPress. Dają one wystarczające możliwości do tego, żeby budować na nich content, czyli treści – o czym za chwilę.

Postaw na przejrzysty Landing Page. To strona, na którą trafiać będą odwiedzający, którzy natrafią na Twoją reklamę. Musi ona być na tyle interesująca, by zatrzymać potencjalnych klientów i zmotywować ich do dalszych działań na Twojej stronie internetowej. 

Zadbaj o ładne i miłe dla oka grafiki, nie wrzucaj przesadnej ilości reklam i nie używaj zbyt wielu wyskakujących znienacka okienek, które tylko rozdrażnią twoją grupę odbiorców i sprawią, że porzucą dalsze przeglądanie tej witryny.

Landing Page powinien odpowiadać na kilka pytań. 

 1. Kim jestem? – przedstaw siebie lub firmę.
 2. Co dla Ciebie mam? – pokaż co oferujesz. 
 3. Co się stanie, jeżeli skorzystasz z tego? – pokaż korzyści Twojej oferty.
 4. Kto już skorzystał z tego? – przedstaw opinię innych klientów.
 5. Co mam zrobić? – daj możliwość kontaktu z Tobą.

Content marketing w fotowoltaice

Na Twojej stronie, czy blogu muszą znaleźć się treści. Ale nie mogą być to zwykłe teksty. Po pierwsze musisz prezentować w nich najwyższej jakości wiedzę, stać się wirtualnym doradcą i skarbnicą informacji o branży fotowoltaicznej. Musisz wyjść naprzeciw problemom i wątpliwościom swoich czytelników, a wiadomo, że klienci fotowoltaiki mają ich bardzo wiele. 

Same koszty, na jakie musi być gotowy potencjalny klient, sprawiają, że bada on dogłębnie temat fotowoltaiki i robi selekcję firm fotowoltaicznych, z góry odrzucając te, które już na pierwszy rzut oka wydają się nieprofesjonalne.

Warto więc poznać drogę klienta, czyli w jaki sposób kupuje fotowoltaikę, aby na każdym etapie przedstawić mu to, co obecnie szuka. 

Content marketing to strategia, na którą składają się takie treści jak np.: 

 • Artykuły 
 • Wideo
 • Infografiki
 • eBooki
 • Newsletter
 • Webinary 
 • Posty na Social Media 

Najważniejsze jest to, aby odpowiadały one na pytania i problemy klientów w Twojej branży. 

Pozycjonowanie artykułów o fotowoltaice

Po drugie, pisząc angażujące treści nie możesz zapominać o SEO. Pozycjonowanie jest kluczowe dla pozycji Twojej strony w wyszukiwarkach. Podejmij więc następujące działania:

 • sprawdź szybkość ładowania się strony
 • zrób czytelne menu oraz trzymaj się poukładanej struktury witryny
 • pisz dużo o branży fotowoltaicznej i używaj fraz, które mogą być wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Podziel je na:
 1. frazy branżowe, np.: audyt fotowoltaiczny, branża fotowoltaiczna, instalacje fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, centralny falownik, mikroinwertery, magazyny energii
 2. frazy kluczowe, np.: jak działa fotowoltaika, opłacalność fotowoltaiki, jak obniżać rachunki za energię
 3. frazy lokalne, np.: fotowoltaika Warszawa, fotowoltaika Gdańsk, fotowoltaika mazowieckie

SEO nie zadziała od razu, swojej mocy nabiera z czasem, ale dobrze dobrana strategia na budowanie treści pod konkretne pytania klientów działać będzie później długofalowo. 

Większy ruch na stronie pomoże Ci osiągnąć wyższe pozycje w rankingu Google. W efekcie będziesz miał coraz większe szanse na pozyskanie nowych klientów – klientów zainteresowanych rzeczowym wsparciem i doradztwem od rzetelnej firmy, co oczywiście Ty im zagwarantujesz.

Facebook i reklama w Google Ads

Dobrym miejscem na przedstawienie siebie i promocję swoich działań czy oferty jest profil na Facebook-u lub LinkedIn, który możesz prowadzić jako firma, albo jako indywidualny doradca, ekspert w dziedzinie fotowoltaiki.

Funkcjonując w social mediach możesz zostać znaleziony, przez osoby które szukają w takich miejscach ekspertów wzbudzających zaufanie, mających pozytywne komentarze, opinie zadowolonych klientów i rekomendacje potwierdzające wizerunek firmy. 

Podobne możliwości daje wizytówka w Google. Z tym, że Facebook i LinkedIn pozwalają na interakcję, bieżący kontakt z klientem, który może dalej udostępniać twoje posty, rozszerzając tym samym Twoje grupy odbiorców. Mimo wszystko wizytówka Google może być dla Ciebie bardzo dobrym źródłem ruchu.

Płatne reklamy w Google Ads pozwolą jeszcze bardziej poszerzyć grono potencjalnych klientów w branży fotowoltaicznej. Drzemie w nich ogromny potencjał i to narzędzie okaże się skuteczne, jeśli tylko odpowiednio przygotujesz opis oferty i nienachalnie zachęcisz potencjalnego klienta do podjęcia kontaktu, czy to poprzez podany w reklamie numer telefonu, czy przekierowując go na formularz kontaktowy na Twoim Landing Page.

Twoje reklamy wyświetlać się mogą jako reklamy tekstowe prezentowane ponad organicznymi (głównymi) wynikami wyszukiwania na zadane frazy lub jako reklamy banerowe, wyświetlane potencjalnym klientom, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę.

Takie wizyty pozostawiają po sobie ślad i zapisują się w “ciasteczkach” w wyszukiwarce potencjalnego klienta. Potem, kiedy ten sam użytkownik będzie wchodził na inne witryny np. strony informacyjne, Twoja reklama będzie za nim podążać i działać na niego podprogowo – zapisując w pamięci, chociażby nazwę Twojej firmy, albo temat instalacji fotowoltaicznych.

W branży marketingowej takie reklamy nazywamy, reklamami remarketingowymi. 

Kampanie mailingowe w branży fotowoltaicznej

Maile reklamowe, to forma marketingu bezpośredniego, który wykorzystuje do promocji skrzynki pocztowe. Dzięki temu, że użytkowników korzystających z wiadomości mailowych jest bardzo dużo, jest też duża szansa, że Twoja wiadomość zostanie zauważona i odczytana. 

Doświadczenie pokazuje, że aby się tak stało, wiadomość musi mieć dobrze dobrany temat, np. taki, który obiecuje jakieś dodatkowe profity: “Zamów panele fotowoltaiczne, zyskaj zniżkę na magazyn energii”, czy motywuje do zmiany: “W panelach fotowoltaicznych tkwi ogromny potencjał – z nami możesz chronić środowisko”.

Nigdy nie wiadomo co może zainteresować klientów w branży fotowoltaicznej, dlatego trzeba robić wiele testów i badać kto otworzył Twoją wiadomość i jakie kroki podjął. Następnie dopasowywać swoją komunikację do konkretnej grupy docelowej. 

Ale trzeba tu jeszcze wrócić do początku, bo żeby wysłać wiadomość do swoich potencjalnych klientów musisz mieć ich dane kontaktowe. Samodzielne generowanie leadów może odbywać się poprzez zbieranie danych przez formularz kontaktowy, dzięki zapisom na newsletter czy za darmowego e-booka opowiadającego o branży fotowoltaicznej i kwestiach dotyczących instalacji fotowoltaiki i jej montażu.

Uporządkuj informacje o klientach

Mając rozbudowaną bazę klientów, a może nawet kilka baz danych wypełnionych różnymi informacjami, trudno się w nich połapać. Identyfikacja klientów zainteresowanych ofertą czy takich, z którymi handlowiec rozpoczął już proces sprzedaży może być bardzo utrudniona. 

W związku z tym warto pomyśleć o wdrożeniu narzędzi, które pomogą prowadzić proces sprzedaży od pierwszego kontaktu z klientem po sam montaż. W Berg System CRM, to wszystko jest możliwe.

Przejrzysty proces sprzedaży do obsługi klientów fotowoltaicznych pozwala na skuteczną organizację sprzedaży. Dzięki pełnemu widokowi na jednym ekranie, można szybko zorientować się, na którym etapie ustaleń i dopinania transakcji są handlowcy z klientem i gdzie trzeba podjąć kolejne działania

Kluczowy w tym wszystkim jest dostęp do informacji o ustaleniach z klientem tj. notatki, zdjęcia czy niezbędne dokumenty. A to można agregować w kartotece klienta. Sprawny przepływ informacji w zespole gwarantuje szybkie działanie i mniejszą ilość błędów w obsłudze. Więcej o systemie przeczytasz tutaj. 

Podsumowując, na wyniki sprzedaży wpływ ma zarówno, to jak prowadzimy biznes, w jaki sposób go kontrolujemy i nim sterujemy, ale również, to jak nas widzą nasi potencjalni klienci, czy mają pozytywny odbiór naszych działań i oferty. Jeśli tak jest, będą od nas kupować i polecać nas innym.

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

jak_wybrac_crm_dla_fotowoltaiki?

Jak wybrać CRM dla fotowoltaiki?

Masz firmę sprzedającą fotowoltaikę i zastanawiasz się jak lepiej można prowadzić swój  biznes? Nie masz kontroli nad handlowcami? Tracisz klientów przez co nie rozwijasz się

mierzenie_efektywnosci_handlowcow_w_branzy_fotowoltaicznej

Mierzenie efektywności handlowców w fotowoltaice

Analizę wyników osiąganych przez pracowników powinno się wykonywać cyklicznie. W ten sposób można uzyskać rzetelną odpowiedź na temat ich produktywności i zaangażowania w wykorzystywaniu szans

Jak sprzedawać fotowoltaikę?

Ten tekst, to nie kolejne porady dotyczące szkoleń dla handlowców fotowoltaiki. Sprzedaż fotowoltaiki nie polega przecież tylko i wyłącznie na umiejętnym przekonaniu klienta do zakupu.

Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu poprawienia Twojego doświadczenia na tej stronie.