kajdanki_mac

[WZÓR ZGODY] Agenci nieświadomie łamią prawo. Już za pół roku, może ich to słono kosztować

Pan Wojciech jest agentem w mieście wojewódzkim. Ubezpieczeniami zajmuje się już od kilkunastu lat, a w swojej ofercie ma produkty kilku towarzystw. Przez ten czas dorobił się grona stałych klientów, choć każdego dnia pozyskuje nowych. Każdemu chce pomóc. Jednak już wkrótce, jego dobre serce może go słono kosztować.

Pod koniec maja 2018 roku zaczynają obowiązywać przepisy RODO. To ogólnoeuropejskie rozporządzenie, które ma na celu ujednolicenie przepisów o ochronie danych osobowych we wszystkich krajach Unii. Wprowadza wysokie kary (do 20 milionów euro lub nawet 4% rocznego obrotu) za niedostosowanie się do nowych wymagań.

Wróćmy jednak do Pana Wojciecha. Na potrzeby wystawienia dokumentów ubezpieczeniowych przetwarza dane osobowe swoich klientów. Zaczynał jeszcze z wizytownikiem, ale dość szybko przesiadł się na Excela. Łatwość sortowania, dodawania nowych klientów i pracy na bazie – to były atuty, które go przekonały do tej zmiany. O ciemnych stronach tego rozwiązania pisaliśmy m.in. tutaj. Choć kosztuje go to trochę czasu, w sumie się opłaci.

bezpieczny crm
bezpieczny crm

Ponieważ jest skrupulatny, ma w swojej bazie każdego klienta, dla którego wystawił polisę. Plik ma tylko na swój użytek, pracuje sam – prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Co jakiś czas robi backup i zgrywa plik na dysk zewnętrzny. Ponieważ pan Wojciech jest również niezwykle i dba o bezpieczeństwo dysku i laptopa, raczej nie grozi mu sytuacja utraty nośnika (choć każdy, kto pracuje w ubezpieczeniach wie doskonale, że rzeczy „niemożliwe” zdarzają się częściej niż można by się spodziewać). W podobny sposób działają tysiące innych agentów.

Pan Wojciech jest lubiany przez swoich stałych klientów, cenią jego doświadczenie i chęć pomocy. Wiedzą, że zawsze mogą do niego zadzwonić, a on wyszuka dla nich najlepszą aktualnie ofertę rynkową. Nie wiedzą jednak, że Pan Wojciech balansuje na granicy prawa.

Z punktu widzenia obecnie obowiązujących przepisów, pan Wojciech powinien mieć zgodę każdego ze swoich klientów na przetwarzanie danych, w celu przedstawienia innych ofert. Choć oczywiste jest, że swe działania podejmuje po to, by pomóc swoim klientom, to jednak niedopełnienie tego obowiązku, może prowadzić do dużych kar. Dlaczego? Ponieważ przy wystawianiu polisy, zazwyczaj klient zgadza się na przetwarzanie danych przez konkretne towarzystwo. To zdejmuje z agenta odpowiedzialność (dane są przetwarzane w systemach ubezpieczyciela), ale i zamyka drogę do legalnego szukania lepszych ofert w innych towarzystwach.

Chyba, że Pan Wojciech zadbał o odpowiednie zgody?

Jeśli chcesz otrzymać wzór zgody, który pomoże Ci uniknąć kłopotów Pana Wojciecha – napisz do nas [email protected].

Sprzedawaj więcej z Berg System

Sprawdź co Berg System jest w stanie osiągnąć dla Twojego biznesu.

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

jak_sprzedawac_fotowoltaike_door_to_door

Jak sprzedawać fotowoltaikę door to door?

Branża PV jest obecnie tak bardzo nasycona różnego rodzaju firmami zajmującymi się sprzedażą fotowoltaiki, że coraz trudniej, by handlowcy za każdym razem mieli do dyspozycji

jak_sprzedawac_fotowoltaike_przez_telefon

Jak sprzedawać fotowoltaikę przez telefon?

Sprzedajesz fotowoltaikę, ale wyniki jakie osiągasz w sprzedaży bezpośredniej Cię nie zadowalają? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży PV i chcesz się dowiedzieć

jak_wybrac_crm_dla_fotowoltaiki?

Jak wybrać CRM dla fotowoltaiki?

Masz firmę sprzedającą fotowoltaikę i zastanawiasz się jak lepiej można prowadzić swój  biznes? Nie masz kontroli nad handlowcami? Tracisz klientów przez co nie rozwijasz się

Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu poprawienia Twojego doświadczenia na tej stronie.