londyn_piętrus

Tutaj pracuje się tylko na prowizji. Rozmawiamy z Polakiem, który sprzedaje ubezpieczenia w Londynie

Jak wygląda praca doradcy finansowego i ubezpieczeniowego w Londynie? Ile można zarobić? Czy klienci są bardziej wymagający? A może jest łatwiej? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jarosław Polemberski, który karierę nad Wisłą, zamienił na tą nad Tamizą.

W Londynie i w ogóle w Wielkiej Brytanii pracuje mnóstwo Polaków…

Tak. Ale 90% ludzi, którzy tu przyjeżdżają, nie zdaje sobie sprawy, że mogliby robić coś więcej niż sklep czy budowa. Moim przykładem chciałbym pomóc coś zmienić. Ludziom wydaje się, że jak wyjeżdżają do obcego kraju, to po to by tyrać poniżej kwalifikacji. Ja naturalnie rozwijam karierę, którą zacząłem w Polsce. Jestem doradcą finansowym. Oferuję kredyty hipoteczne, ubezpieczenia, produkty inwestycyjne i elementy związane z doradztwem księgowym.

A co Pan robił w Polsce?

Pracowałem dla borkera. Bardzo wiele się tam nauczyłem. Dzięki temu praca tutaj była łatwiejsza. Miałem już wiedzę techniczną. Wiedziałem czym jest marża banku i stopa referencyjna. Znałem zasady działania rynku akcji i obligacji. Tyle, że w Polsce nie mogłem się dalej rozwijać, bo nie byłem w stanie otrzymać świadectwa KNF.

Dlaczego?

Zacząłem pracę mając 18 lat, przed maturą. Jej brak blokował mi otrzymanie świadectwa. W Londynie zauważyłem, że człowiekowi płaci się za wiedzę i doświadczenie, a nie za to co ma na papierze. Londyn, w ogóle Anglia, dają o wiele większe perspektywy rozwoju. Żeby zajść wysoko, potrzeba mnóstwa pracy, ale można dojść tam, gdzie nikt nie był.

A jak w Anglii jest z licencją?

Można pracować na własnej licencji IFA – Independent Financial Advisor. Trzeba wtedy zdać egzaminy państwowe. Ale wiele firm brokerskich udostępnia pracownikom swoją licencję FCA.  Musi jednak wtedy odpowiadać za to, żeby zwiększać ich wiedzę. Obowiązują takie same zasady jak przy IFA. W ramach odpowiedzialności, musi wykupić branżowe Public Liability Insurance, czyli ubezpieczenie, które ma chronić firmę od błędów popełnionych przez doradcę. Ja do tej pory pracowałem w największej polskiej firmy w Anglii korzystając z ich licencji. Nawet jeśli network udostępnia nam licencję i pracujemy na zasadzie Appointed Representative wskazane jest posiadanie jest ubezpieczenia od błędów w sztuce.

A jak wyglądają zarobki?

To jest typowa sinusoida. Kiedy spadają, to trzeba zejść z 7-8 tysięcy funtów do tysiąca, albo nawet nie zarobić nic, bo były wakacje. Trzeba to wiedzieć i być gotowym. Tutaj pracuje się tylko na prowizji – commission. Potrzebne są umiejętności i determinacja. Wiedzę trzeba nieustannie rozwijać na szkoleniach branżowych i sprzedażowych. Ale często ludziom brakuje wytrwałości. Jej brak zamyka kariery. W Londynie jest ogromna konkurencja.

Pan się nie poddał…

Przez pierwszy miesiąc lub dwa musiałem przyswoić masakryczną ilość wiedzy. Później rozwijałem techniki sprzedażowe. Żaden inny system płac nie wymaga tyle samomotywacji, jak system prowizyjny. Tu pieniądze nie spadają z drzewa. Czasem 13-14 godzin dziennie pracuję na moją na wypłatę.

A kto jest Pana klientem?

Głównie Polacy. W tej chwili stanowią 100 procent moich klientów. Do tej pory skupiałem się na tym, by pomagać Polakom. Nawet jak mają świetny angielski, to nie zrozumieją OWU. Ale rozmawiałem też z innymi nacjami. Chcę się otworzyć na szersze grono ludzi. Wenenzuelczycy, Rumuni – też potrzebują naszej pomocy. Do klienta zawsze trzeba mówić jak do pięciolatka. Hipoteka i ubezpieczenia nie są ich konikiem. W przeciwieństwie do mnie, nie siedzą w tym cały dzień. Jeśli jestem w stanie to pojąć, to wytłumaczę w każdym języku.

dostępny crm
dostępny crm

Polacy w Anglii chcą się ubezpieczać?

Tak. Londyn to jedno z najniebezpieczniejszych miast. Duże ryzyko jest ich codziennością. Gdyby im się coś stało, zostają na lodzie. Jeśli złamie nogę, to jego rodzina przez trzy miesiące będzie musiała żyć z oszczędności. Mam takie podejście, że czuję się odpowiedzialny za rodzinę, u której jestem. Odpowiadam przed nimi moją twarzą. Dlatego później wracają np. po ubezpieczenie auta.

A jak jest z inwestycjami?

Największą motywacją jest to, że dzieciom trzeba pomóc. Tu nie ma bezpłatnych studiów. Nauka zawsze kosztuje. Polacy nie mają tu babek, ciotek. Więc jeśli chcą, żeby ich dzieci nie zarabiały w McDonaldzie, to muszą myśleć o przyszłości.  Zresztą sam jestem ojcem i wiem, że jestem odpowiedzialny za lepszy start niż ja miałem. Niech dzieci uczą się na naszych błędach.

Z kolei jeśli ktoś dobrze zarabia, musi też pomyśleć o swojej emeryturze. Tu jest ona niezależna od zarobków – tzw. Flat rate pension. I chociaż po 60. roku życia lekarstwa są za darmo, to pojawiają się problemy.

Jak wielu ma Pan klientów?

Przez rok obsłużyłem około 200 osób. Z wieloma się zaprzyjaźniłem. Ale ponieważ właśnie zmieniam pracę, to nie mogę zabrać tej bazy. Jeśli w ciągu dwóch do czterech lat bym im wystawił polisę w innej firmie, to dostałbym od FCA ogromną karę. Tutaj to jest bardzo przestrzegane. FCA działa dużo bardziej skrupulatnie niż KNF. Częste są bezpośrednie kontrole, sprawdzanie dokumentów.

Czyli on nowa?

Polaków jest tu mnóstwo. Ciągle przyjeżdżają nowi. Ja się nastawiam na poznanie fantastycznych osób. Więc pracy nigdy nie zabraknie.

Sprzedawaj więcej z Berg System

Dołącz do najlepszych firm takich jak Porównywarka Leasingowa.
Sprawdź co Berg System jest w stanie osiągnąć dla Twojego biznesu.

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

jak_sprzedawac_fotowoltaike_door_to_door

Jak sprzedawać fotowoltaikę door to door?

Branża PV jest obecnie tak bardzo nasycona różnego rodzaju firmami zajmującymi się sprzedażą fotowoltaiki, że coraz trudniej, by handlowcy za każdym razem mieli do dyspozycji

jak_sprzedawac_fotowoltaike_przez_telefon

Jak sprzedawać fotowoltaikę przez telefon?

Sprzedajesz fotowoltaikę, ale wyniki jakie osiągasz w sprzedaży bezpośredniej Cię nie zadowalają? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży PV i chcesz się dowiedzieć

jak_wybrac_crm_dla_fotowoltaiki?

Jak wybrać CRM dla fotowoltaiki?

Masz firmę sprzedającą fotowoltaikę i zastanawiasz się jak lepiej można prowadzić swój  biznes? Nie masz kontroli nad handlowcami? Tracisz klientów przez co nie rozwijasz się

Przewiń do góry

Ta witryna używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu poprawienia Twojego doświadczenia na tej stronie.