bezpieczeństwo_crm

Wyciek danych klientów – zabezpiecz swoją firmę

[av_textblock size=’18’ font_color=” color=” custom_class=”]

Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę, czy pracujesz w dużej korporacji, wyciek danych klientów to ogromne zagrożenie. Często nie doceniamy konsekwencji, jakie trzeba ponieść w przypadku takiego incydentu. Po pierwsze, baza klientów, jest jednym z najcenniejszych dóbr firmy. Jeśli stracimy nad nią kontrolę, dostęp do niej może uzyskać nasza konkurencja. Po drugie, narażamy się na kary finansowe za niedopełnienie obowiązków narzuconych przez Ustawę o Ochronie Danych Osobowych. Dlatego, we współpracy z firmą Jamano, przygotowaliśmy artykuł dotyczący tego, jak się zabezpieczać przed wyciekiem danych klientów.

Bezpieczeństwo informacji w firmie zależy od dwóch czynników – infrastruktury oraz ludzi. Zazwyczaj inwestujemy w sprzęt i oprogramowanie, tymczasem nawet najlepsze systemy nie spełnią swej funkcji, jeśli zawiedzie czynnik ludzki. Oczywiście, odpowiednio zabezpieczone oprogramowanie typu CRM minimalizuje ryzyko wycieku danych. Ale zawsze na końcu są ludzie. Co zatem można zrobić, żeby zabezpieczyć ten słaby punkt?

 

Po pierwsze – szkolenia

Eksperci firmy Jamano radzą, aby każdy pracownik został przeszkolony z podstawowych zasad bezpieczeństwa danych. Nawet przekazanie najprostszych informacji zmniejsza ryzyko wycieku, ludzie zaczynają zwracać większą uwagę na ten aspekt. Odpowiednio przygotowane procedury bezpieczeństwa nie zadziałają, jeśli nikt o nich nie będzie wiedział i stosował.

Bezpieczny CRM
Bezpieczny CRM

Po drugie – zakres uprawnień

Nie każdy pracownik powinien mieć dostęp do wszystkich danych. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, różnym osobom należy nadać odpowiednie uprawnienia. Pełna edycja wszystkich danych powinna być atrybutem tylko administratora. Na pozostałych stanowiskach dostęp powinien być ograniczony, a każda modyfikacja zapisana w systemie. Kwestie te reguluje Ustawa. Dobry system CRM – taki jak BergCRM – pozwala na proste i zgodne z wymogami prawnymi przydzielanie zakresu dostępu do danych. W ten sposób minimalizujemy ryzyko np. nieuprawnionego eksportu naszych danych do zewnętrznego pliku.

 

Po trzecie – proste zasady bezpieczeństwa

Wiadomo, że odpowiednio przygotowane procedury minimalizują ryzyko wystąpienia wycieku danych. Jeśli jednak są one zbyt skomplikowane, ludzie nie będą ich rozumieć, a tym bardziej stosować. Eksperci firmy Jamano na swoim blogu piszą: „Należy unikać tworzenia „pustych” dokumentacji i procedur, które z powodu ich niezrozumienia lub oderwania od realiów funkcjonowania organizacji nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.” Co istotne, przykład idzie z góry. Dlatego istotne jest, aby osoby na najwyższych stanowiskach same były wzorem właściwego dbania o bezpieczeństwo informacji.

 

Podsumowując, jeśli chcemy zadbać o  bezpieczeństwo informacji, należy zadbać zarówno o infrastrukturę, procedury oraz ich przestrzeganie przez pracowników. To właśnie ludzie są najsłabszym, najbardziej podatnym na pomyłki ogniwem. Dlatego należy tak zaplanować system bezpieczeństwa, aby pracownicy mogli popełnić jak najmniej kosztownych błędów.

[/av_textblock]

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

Przewiń do góry