Jak wyznaczać sobie cele i efektywnie do nich dążyć? Część I – Bądź SMART!

Gościem specjalnym dzisiejszego odcinka będzie Artur Schopenhauer 🙂

Kwestia wyznaczania sobie celów może być rozpatrywana w sensie filozoficznym, jeśli słowo „jak” zastąpimy słowami „po co”.
Bo „po co” wyznaczać sobie cele, skoro i tak 100% ludzi robiących to (efektywnie lub nie) kiedyś umiera?

Odpowiedź jest prosta: do tego czasu wypadałoby czymś się zająć.
A jeśli już czymś się zajmować, to efektywnie. Tak, żeby nie marnować czasu na bzdury (takie jak tworzenie memów).
Oprócz Artura, którego jedynym i nadrzędnym celem jest śmierć, ludzie z reguły chcą przeżyć swoje życie dążąc do czegoś. Wyznaczają sobie cele, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Nazywają to marzeniami i często nie wierzą, że faktycznie mogą się one spełnić. Nic bardziej mylnego! Może po prostu nie są na tyle sprytni, by używać metody SMART?

No dobrze, rozwińmy wreszcie ten tajemniczy akronim!
Metoda SMART wzięła swoją nazwę od pięciu słów, oczywiście angielskich: Specific, Measurable, Achievable, Realistic, defined in Time.

Zakłada jasne nadanie celowi formy i dążenie do niego, jak by to Artur rzekł, po trupach.

Specific (Skonkretyzowany) – w tym pierwszym kroku nadajemy celowi kształt. Musimy jasno określić czego tak naprawdę chcemy. Trzeba jednak się troszeczkę wysilić i postarać się nie używać ogólników. Wszyscy chcą dużo zarabiać. Oprócz naszego gościa, (prawie)wszyscy chcą żyć długo i szczęśliwie. Dlatego musi to być coś konkretnego, zdefiniowanego.
Dla dobra przyszłych pokoleń, posłużę się przykładem celu, który wyznaczyłem sobie już dawno temu, korzystając właśnie z tej metody: chciałbym zarabiać 20.000 zł miesięcznie.

Measurable (Mierzalny) – drugi krok zakłada konieczność rzetelnego mierzenia swoich postępów. Bazując na moim przykładzie – wiem ile zarabiam obecnie, ile zarabiałem rok temu, dwa lata temu itp.
Wiem, ile brakuje mi do wyznaczonej sobie wcześniej puli i jestem w stanie weryfikować cel na bieżąco.

Achievable (Osiągalny) – trzeci krok łączy się w wyjątkowy sposób z krokiem drugim. Wspomniałem o tym, że dzięki monitorowaniu postępów w dążeniu do celu, jestem w stanie zweryfikować to, czy uda mi się go osiągnąć. Czymże jest te liche 20.000 zł? Starczy mi na pokrycie moich skromnych potrzeb i ewentualnie na waciki.
Cele muszą być osiągalne, koniec, kropka. Dlatego podczas wyznaczania ich zapomnijmy na chwilę o byciu nieśmiertelnym, lataniu bez żadnych wspomagaczy czy oddychaniu pod wodą.
Chyba że za nieśmiertelność uznamy czyjąś sztukę, która przetrwa całe pokolenia, latać będziemy samolotem, a oddychać pod wodą za pomocą butli tlenowej.

Realistic (Realny) – cóż, dziwnym trafem czwarty krok również łączy się z poprzednim. W większości wyjaśniłem go w kroku poprzednim, ale żeby nie było tu za pusto, posłużę się znowu swoim przykładem.
Gdybym założył, że te 20.000 zł chcę zarabiać od jutra, to zapewne by mi się nie udało. Kocham swoją pracę, ale wątpię, by mój szef się zgodził na dość… hmmm… drastyczną podwyżkę. Niby do odważnych świat należy, ale chyba jednak podziękuję za ten pomysł. Móglbym jeszcze ewentualnie wygrać w totka, ale umówmy się, że z zarobieniem pieniędzy ma to niewiele wspólnego.

defined in Time (Określony w czasie) – ostatni krok zakłada jasno określony horyzont czasowy, w jakim cel ma zostać osiągnięty. Bazując na wiedzy ze wszystich poprzednich kroków, ja ustaliłem mój sukces na rok moich 40-tych urodzin.

Inne przykłady wyznaczania sobie celów metodą SMART:
– za pięć lat zrobię doktorat
– w ciągu pół roku zrzucę pięć kilo
– za miesiąc znajdę pracę
– do końca roku zwiększę przychody firmy o 10%
– w przyszłym roku spędzam tydzień urlopu na jachcie

Zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, warto pamiętać o metodzie SMART. Poprawne sformuowanie celu dzięki tym pięciu sprytnym postulatom, to klucz do sukcesu!

 

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

Przewiń do góry