map-455769_1280-1030x681_kierunek

Akademia Berga. Mapa dosprzedaży – jak ją stworzyć?

Zastanawialiście się, co może być produktem komplementarnym do nowo zakupionego telewizora? Kabel HDMI? Odtwarzacz DVD? W jednym ze sklepów ze sprzętem RTV, dzięki stworzeniu mapy dosprzedaży – wskazano listwę przeciwprzepięciową. Okazało się, że postawienie na ten produkt, wsparte odpowiednią argumentacją, znacząco zwiększyło jego sprzedaż. A jak wiadomo, akcesoria są najlepiej marżowe. Jesteście ciekawi dlaczego zadziałał tak nieoczywisty wybór? Po kolei.

Czym jest mapa dosprzedaży i jak ją stworzyć?

Mapa dosprzedaży jest niezwykle pożytecznym narzędziem zwiększania sprzedaży. W artykułach, którymi dzielimy się na naszym blogu Berg System, dzielimy się naszą wiedzą dotyczącą rozwoju biznesu. Na przykład ty, że „hodowanie” klienta jest znacznie lepsze niż „polowanie” na niego. Aby zwiększać wartość klienta w czasie, należy umiejętnie stosować cross- i up-selling. Mapy dosprzedaży właśnie temu służą. Warto poświęcić trochę czasu i użyć wyobraźni, aby stworzyć niezwykle silne narzędzie wspierające cross-selling.

Mapa dosprzedaży jest graficznym przedstawieniem połączeń pomiędzy produktami komplementarnymi. W centrum znajduje się rzecz, którą klient już kupił. Wokół niego budujemy ścieżki prowadzące do tego, co jeszcze może zamówić. W ten sposób zyskujemy graficzne przedstawienie możliwych połączeń cross-sellingowych. Każdą gałąź możemy opisać pod kątem, jakie potrzeby klienta zaspakaja produkt komplementarny. W ten sposób zyskujemy argument, docieramy do korzyści, która może przekonać klienta.

W przykładzie podanym w pierwszej części artykułu, podstawą była potrzeba bezpieczeństwa. Nawet droga listwa przeciwprzepięciowa wydaje się tania w porównaniu z nowym sprzętem. Decyzja zakupowa powodowała u klienta pojawienie się kolejnych potrzeb (np. bezpieczeństwo). Umiejętnie zastosowana mapa – zmienia perspektywę cross-sellingu z wiązania produktów na myślenie w kategoriach potrzeb klientów. W ten sposób, z szeregu produktów, zawsze możemy wybrać najbardziej dopasowany w konkretnej sytuacji.

Tworzenie mapy dosprzedaży jest świetnym ćwiczeniem dla każdego handlowca. Ci doświadczeni mogą dzięki niemu wyjść poza schemat codziennej pracy.  Mniej doświadczeni – poznają portfolio produktów oraz powiązać je z potrzebami klientów. A wykorzystanie mapy przełoży się na wynik finansowy firmy.

 

Sprzedawaj więcej z Berg System

Dołącz do najlepszych firm takich jak Porównywarka Leasingowa.
Sprawdź co Berg System jest w stanie osiągnąć dla Twojego biznesu.

Podziel się artykułem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące rynku finansów, ważnych zmian w prawie oraz porad jak usprawnić Twoje działania, abyś zarabiał jeszcze więcej. Ponadto otrzymasz od nas wskazówki jak wykorzystać Berg System podczas swojej codziennej pracy.

Zgadzasz się na otrzymywanie wiadomości o treści marketingowej dotyczącej Berg System na Twój adres e-mail.

Przewiń do góry